Matematik Netleri Artırmak İsteyenler Buraya

Matematik Netleri Artırmak İsteyenler Buraya

Matematikte artmayan netler bazen psikolojik bazen de moral bozukluğuna neden olabilir. Bu durumdan kurtulmak için siz değerli okuyucularıma kendi tecrübelerimden bir kaç tavsiye vermek istiyorum:

 

Öncellikle şuana kadar matematikten anlamamış veya problemlerini çözememiş olabilirsiniz. Bu çok doğal. Birçoğumuz bu yollardan geçtik. Bazen hoca faktörü bazen de arkadaş çevresi matematiğe olan bakış açımızda önemli etken olabiliyor. Kendimden örnek vermek gerekirse : Ben İlkokul ve Ortaokul’da hep  matematik derslerinde hep düşük almışımdır ve nefret ederdim ders bitsin de kurtulayım derdim. Sonra ardından ortalamanın altı bir liseye başladım . Orada bir matematik hocam vardı -ona sevgilerimi ve saygılarımı göndermek istiyorum.- sürekli bizi konun içine dahil edip , interaktif şekilde  sınıfça öğrenmemizi sağlamıştı. Belki de bu benim dönüm noktam oldu matematik anlamında. sonrasında ise hep meraklı şekilde aklıma ne takılıyorsa çekinmeden sorularımı sorardım sorular saçma olsa bile ! Ondan sonra lise hayatımda matematikten 70’in altında notum olmadı. Burada kendimi övmek için söylemiyorum. Sadece bir matematiği sevmeyen ve nefret eden bir kişi olarak nasıl sevdiğimi anlatmak için sadece bir örnek .

Şimdi size gelelim :

 • Hayatınız boyunca matematikten nefret etmiş olabilirsiniz
 • İyi bir hoca denk gelmemiş olabilirsiniz
 • Matematik netleriniz artmıyor olabilir

Hiç önemli değil . Sadece değişim yaşayabileceğinize dair bir inancınız olsun . Matematiğe bir şans verin. Eminim ki ilk bakış açınıza göre baya bir yol alacaksınız.

Şimdi benim kullandığım yöntemleri ve nasıl çalıştığımdan biraz bahsetmek istiyorum :

Hazırsanız başlayalım .

 1. Öncelikle bir navigasyonumuza bakalım : Biz matematik anlamında seviyemiz nerde ? Bunu anlamının bazı yolları var: Bir hocanızın gözlemlerinden yardım alabilirsiniz veya kendinize bir deneme sınavı yapıp ona göre karar verebilirsiniz.
 2. Nerde olduğumuzu bulduk . Şimdi bundan sonra nereye gitmemiz gerektiğini bulmamız lazım : Bunun için bizim hayallerimiz ne? Varacağımız yer neresi diye kendimize sormamız lazım .
 3. Nereye gideceğimize de karar verdik . Şimdi ise oraya ne ile gidebiliriz onu araştırmak lazım : Bunun için ise bize kaynak soru bankaları lazım. Burada ise önemli karar vermemiz gerekir. Çünkü kaynak seçerken kötü kaynakları seçersek yolda bizi bırakabilir motoru sürekli bozulur. Doğru kaynağı bulmamız durumda ise yavaş gitsek bile bizi sürekli  bir yolculuk deneyimi sunar.
 4. Yolda giderken benzinimiz bitebilir. Yani soru bankamızı iyi bir şekilde bitirmek .Şimdi benzinliğe geldik. Önceki deneyimizi biraz daha iyileştirmek istiyoruz. Önceki kaynağa göre biraz daha bizi zorlayacak iyi kaynağı bulmalıyız burda da .
 5. Bu şekilde devam edersek her benzinimiz bittiğinde yerine daha iyi deneyim sağlayabilirsek bu işte iyi bir adım atmış oluruz.
 6. Soru bankalarını çözerken tabii bazen bazı soruları yapamadığımız zamanlar olacaktır. Hiç endişe etmenize gerek yok . Çünkü bu iyi bir haber. Kendimizi geliştirmek için iyi sinyal . Bu soruları en yakın arkadaşımız veya bir hocamıza sorarak iyi bir şekilde anlarsak ileride geriye baktığımızda gelişim sağladığımızı görebiliriz.
 7. Sorularda bazen yanlışımız çıkabilir sorun değil. Önemli olan bundan sonrası . Çünkü bilgi eksikliği veya bir dikkat eksikliğinden kaynaklanan bir hatayı analiz edip nerden kaynaklandığını bulursak önümüze daha rahat devam edebiliriz.
 8. Boş ve yanlış soruları da hallettik
 9. Bol bol soru çözmeye devam edeceğiz.
 10. Bazen bize verilen bir soruyu farklı bir yoldan çözmeyi denemeliyiz . Her gün aynı yoldan okula gitmek sıkıcı olabilir bazen farklı bir yola saparak – o yolda kaybolsak bile – düşünce ufkumuzu geliştirmeye yardımcı olacaktır. Bu bizim pratik düşünmemizi sağlar.

Soru çözme faslını sona erdirip biraz ders anından bahsedeyim : Derste nelere ben dikkat ettim onları size maddeler halinde vermek istiyorum :

 • Dersi pür dikkat dinleyin : Herhangi sizin dikkatinizi dağıtacak öğelerden uzak durun mümkün mertebe .
 • Derste düzenli not alın : Derste yazılan şeylerin yanı sıra hocanın verdiği tüyo noktaları da defterinizin sağına soluna yazmayı ihmal etmeyin 🙂 (İşe yarıyor baya )
 • Anlamadığınız bir noktayı mutlaka sorun : Bazen çekinebilirsiniz bu normal . Ama sorsan ne kaybedersin ? Arkadaşların sana mı güler diye mi sormuyorsun ? Varsın gülsünler sen doğru yolda ilerlerken gülecektir insanlar sana. Ta ki başarana kadar .
 • Bazen derste konuyu dersin hocasından anlamayabilirsin bu normal . Bunun için farklı platformlardan destek alabilirsin . Bunun için Youtube’da yüzlerce kanal var .Hangi kanal sana hitap ediyorsa onu dinleyip eksiğini kapatabilirsin.

Ders faslı da burda sona erdi.

Şimdi bireysel çalışma kısmına değineyim : Unutma ki derste hocalar sana en fazla %10-15′ lik kısmı verebilir . Geriye kalan ise senin bireysel çalışman ile doldurman gereken kısım.

 • Disiplini ol : Her gün 1 tane bile olsa soru çöz .Bir gün 100 diğer gün çözmemezlik yapma.
 • Kendini ve sürece inan : Sen değerlisin . Senin yapabileceğinin sınırı hemen hemen yok . Bu yola çıktın madem inandın iyi şekilde bitirelim
 • İşini iyi yap : Şuan öğrencisindir muhtemelen bu yazıyı okurken . Bir işi yapacaksan ya temiz yap ya da yapma. Bu dediğimde son derece kararlıyım . Çünkü işini sağlam yapmayacaksan hem sana yazık hem de zamanına .Onun için her ne yapıyorsan bu hayatta en iyisini yapmaya çalış olur mu değerli okuyucum .
 • İşini seveceğin hale döndür : Çalışma masa düzenini minimal hale getir düzenli olsun ki bir sonra ki masanın başına oturuşunda çalışabilmek için bahanen olmasın .
 • Bunun bir süreç olduğunu unutma : Matematik netlerinde iniş çıkışlar olabilir.Hep yükselen grafik olmaz. Hayat da böyledir bazen yükselmek için biraz batman lazım . başka bir örnek . Ok gibi fırlaman için biraz esnemen yani geriye doğru çekilmen lazım değerli okuyucum.
 • Ve hiçbir şey senden önemli değil . Ne bir sınav ne de insanların senin hakkında dediği şeyler.

Kendini dikkat et değerli insan tekrardan görüşmek üzere bay bay .

 

Asal Sayılar ve Şifreleme hakkında 5 İlginç Bilgi

Youtube kanalım : https://youtube.com/@BilimKtsi?si=-XTN9aF-3iKWRPCm

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir