Atatürk’ün Mutlaka Okuyun Dediği Kitaptan Alıntılar

Atatürk’ün Mutlaka Okuyun Dediği Kitaptan Alıntılar 

Bugün okuduğum  bir o kadar da beğendiğim ve Mustafa Kemal Atatürk’ün de mutlaka okuyun dediği kitap olan Beyaz Zambaklar Ülkesinden beğendiğim alıntıları siz değerli okuyucularım ve potansiyel okuyucularımla paylaşmak istiyorum :

 

 • “Artık yeni nesiller üzerinde eskiyen , zaman aşımına uğrayan yönetim biçimleri ve yasaklar zorla uygulanamaz. Onlar için daha yeni , akılcı , adil sağlam temellere dayanan yönetim anlayışları , yasa ve kuralların uygulanmaya başlanması zorunludur . Devlet adamları , akıl ve sağduyu sahibi olan ülkelerde artık böyle yapıyor. Bu ülkelerde krizlere , kargaşalara ,toplumsal  sarsıntı ve çalkantılara yol açmadan ; daha bilgece ce daha adilce yöntemlerden faydalanılıyor. Bir çok ülkedeyse devlet adamları , halk yönetiminin ve toplum eğitiminin bölüm bölüm düzenlenmesinin gerektiğini kavrayamıyor ya da kavramak istemiyor .”

 

 • ” Bir millet nasılsa , devlet adamları da o millet gibidir.”

 

 

 • “Unutmayınız ki halkın cehaleti , kabalığı , alkol düşkünlüğü , hastalıklı oluşu , sefaleti , kötü ahlaklı oluşu , bütün bunların hepsi sizin utancınızdır ve suçunuzdur.”

 

 • “Her meslekte olduğu gibi öğretmenler arasında da mesleğine yabancı olanlar vardır. Bunlar mesleklerinde çırak bile değillerdir. Bunlar  , öğretmenlik görevini hor gören mesai düşkünleridir. Böylelerine dostça bir tavsiye veriyorum ; mesleklerini bırakıp kendilerine başka bir iş arasınlar! Gitsinler ,tüccar olsunlar! Resmi kurumlarda memur olsunlar! Onlar gitsinler ki daha canlı , daha yüce ruhlu insanların bulunması gereken kutsal görevlere , bu görevlere layık olanlar gelsin! “

 

 • “Halkımızı unutmayınız! Sizler hepiniz , halkın arasında yetiştiniz . Oysa şimdi ne yapıyorsunuz ! Cahil kardeşlerimizden kaçıyor musunuz ? Yoksa halkımızın daha iyi bir konuma yükselmesi için çözümler mi düşünüyorsunuz ? Halkımızı uyandırmak , halkımızın kültür seviyesini yükseltmek için neler yapıyorsunuz ?”

 

 

 • “Küfür etmek medeniyetsizliğin belirtisidir. Eğer yiğitliğinizi göstermek istiyorsanız , bunun için daha asil çözümler arayınız! Spor yapınız, uzun metre yüzmeyi , ustaca güreşmeyi , yüksek atlamayı öğreniniz ! Toplantılarda nezaket içinde davranmayı öğreniniz ! Faydalı kitaplar okuyunuz ! Okuduklarınızı , dinlediklerinizi iyice anlayınız!”

 

 • “Şimdi yaşamlarını daha akıllıca düzenlemiş toplumlarda bunların nasıl yapıldığına değineceğim : Niçin herkes , İngiliz kumaşlarını , Bohemya kristallerini , Çekoslovak camlarını , Felemenk(Hollanda) balık konservelerini , İrlanda koyunlarını , Fransız şapkalarını  ,Danimarka tereyağlarını , Brüksel dantellerini , Rus kürklerini  , İsveç mukavvalarını ve kibritlerini tercih ediyor ? Çünkü bu ürünler , en iyi bir şekilde o ülkelerde üretiliyordu . Sizler de bizim ülkemizde böyle kaliteli ürünler üretmek için çalışın ! “
  • “Sağlam ruh, sağlam vücutta bulunur.”

   

  • “Anne-babaların kendilerine kötü, günah diye gösterdikleri şeyleri nasıl olup da bizzat kendilerinin yaptıklarını kavrayamazlar.”

   

  • “Herkes hayatında refaha kavuşmayı arzu eder fakat hayatını çalışarak iyileştirme, daha iyi bir biçimde düzenleme ihtiyacını hissetmez.”

   

  • “Eğitim işi bu kadar ciddiye alındıktan sonra, sorunlarına çözümler bir bir bulunuyordu.”

   

  • “Biz zorluklardan, çalışmaktan korkmayız, daha çok çalışıyorlar diye başkalarını kıskanmayız.”

   

  • “Bitkin, hastalıklı beyinlerin uydurduğu saçmalıkları bir tarafa atınız.!”

   

  • “Bu ne demek baylar?” Ben kurabiye satarım ama niçin kendi mesleğimde, kendi işimde bir Robinson olmayayım? Yalnızca ballı simitler satmakla kalmayıp ülkece arıcılığı da ilerletebilirim. Bu işi o derece ilerletirim ki ülkede ballı, şekerli kurabiyeler yalnız zenginlere mahsus bir lüks olmaktan çıkar; yoksullar bile bunları rahatlıkla alabilirler. Arkadaşlar ben kararımı verdim! Ben bu ülkenin tatlılar kralı olacağım!”

   

  • “Eve gittik, sabaha kadar gözümüze uyku girmedi. Sürekli aynı konu üzerinde tartıştık. Çok vakit geçmeden azim ve iradeyle çalışarak gençliğimizde kurduğumuz hayallerin gerçekleştiğini gördük.”

   

   

  • ” Politikacılar , generaller , hâlâ o eski zorbalık , yağmacılık oyununa devam ediyorlar. Sürekli devletlerinin sınırlarını genişletmeye çalışıyorlar ; fakat egemenlik sürdükleri sınırlar içinde yaşayan halkın özgürleşmesini, aklını , düşüncesini , inancını , ahlakın yükselmesini istemiyorlar.”

   

  • “Halkı aydınlatabilmek için önce kendilerinin aydınlanmış olması gerektiğini kavradılar (Finlandiya ). Artık her yerde bilgili konuşmacılar tarafından konferanslar verilmeye başlandı . Bütün toplantılarda , oyun eğlence yerlerinde , lokantalarda toplanan yardım paralarıyla kitaplar satın alınıp en ücra köylere kadar gönderilmeye başlandı. Öncelikli konular belirlendi ; bu konularda en kapsamlı , bilgi dolu kitapları yazabilecek kişiler ödüllerle teşvik edildi. Kitaplar ucuz fiyatlara piyasaya sürüldü.”

   

  • “Ülkede çalışan ,üreten her bir insan değerdir. Bu kişinin yediklerini , içtiklerini ,tüketimini hesaplayınız ! Akıllıca yetiştirilen her insanın ülkeye neler kazandırabileceğini bir düşününüz! Bir de üretmeden tüketenlerin , sarhoşların , asalakların maliyetini düşününüz ! Eğer halkımız eğitim görmüş olsaydı , bu insanların her biri ülke için ,millet için çalışan ve üreten bir güç kaynağı olurdu”

   

   

  • “Bizim ülkelerimiz henüz enerjik ve üretkendir . Ancak bizim çalışmamız lazım . Biz genç milletler , Almanlardan ,Fransızlardan , İngilizlerden iki-üç kat , hatta on kat daha fazla çalışmalıyız ki onların seviyelerine erişebilelim , onları geçebilelim . Biz onları mutlaka geçeceğiz. Çünkü bizler sadece kentli insanları aydınlatmakla kalmayacak , ilköğrenimle yetinmeyeceğiz , aynı zamanda her köye okul , kütüphane yapacağız. Her köylünün , balıkçının ,katrancının kulübesini bilginin ışığıyla aydınlatacağız. Çocuklarımızdan yepyeni , güçlü , eğitimli , aydın ,asil bir nesil yetiştireceğiz .”

   

 

 

 

Youtube Kanalım : Bilim kıtası

Asal Sayılar ve Şifreleme hakkında 5 İlginç Bilgi

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Atatürk’ün Mutlaka Okuyun Dediği Kitaptan Alıntılar” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir